Kanserde erken tanının hayat kurtardığı artık bilinen bir gerçek. PET/CT cihazı ise ileri düzey görüntüleme teknolojisi ile hem kanserin erken evrede yakalanmasına hem de takibine olanak sağlıyor.

PET/CT Nedir?

Günümüzde kanserin tanısında ve tedavisinin izlenmesinde kullanılan en gelişmiş yöntem olan PET/CT, iki teknolojinin birleşiminden oluşuyor. PET (Positron Emmission Tomograph) hücrelerin fonksiyon ve metabolizması hakkında bilgi verirken, CT de anatomik veri sağlıyor. Tek seansta hem hücrelerin metabolik fonksiyonu hem de anatomisi üç boyutlu olarak görüntülenirken, ayrıntılı bilgiler elde edilebiliyor. Bu şekilde, hastanın durumu hakkında en iyi bilgi sağlanıyor ve özellikle kanser hastalarında en doğru tedavi şekline karar veriyor. Nükleer Tıp Bölümümüzde bulunan bu cihaz ile küçük tümörler bile kolaylıkla tespit edilebiliyor.

PET/CT’nin tek başına PET’ten farkı nedir?

PET tarayıcılar tümör odaklarının metabolizmasını ve küçük tümörleri belirleyebiliyor. Ancak CT bileşeni olmadığında bunların tam olarak nerede olduğunu göstermek konusunda yetersiz kalıyor. Ayrıca, PET/CT cihazları, PET cihazlarına göre belirgin seviyede hızlıdır ve kapalı yer korkusu olan hastalar için geniş olarak tasarlanmıştır.

PET/CT hangi hastalıkların tespitinde ve tedavisinde kullanılır?

Onkolojik hastalıkların teşhisinde, evrelendirilmesinde (yaygınlıgının belirlenmesinde) ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde,

Nöroloji alanında epilepsi (sara) odaklarını doğru biçimde belirlenmesinde,

Alzheimer gibi hastalıkların erken dönemde teşhis edilmesinde kullanılıyor.

PET/CT ile yapılan radyoterapi planlaması tedavi sonucunu nasıl etkiler?

Dünyada altın standart haline gelmiş radyoterapi planlaması bu cihaz ile daha doğru yapılabiliyor. Bu şekilde hedef tümör dokusu daha net olarak tanımlanıp, tümör bölgesi daha etkin biçimde ışınlanabiliyor. Çevrede bulunan normal dokuların hasara uğraması en az seviyeye indirgeniyor.

PET/CT nasıl uygulanır?

Hastalara ilaç enjekte edildikten sonra, kanserli hücrelerin bu ilacı emmeleri için 45 dakika ile 1 saat arası bir süre bekleniyor. Bu süre dolduğunda hastanın taraması sırt üstü yatar pozisyonda, 15-25 dakika içerisinde yapılır.

Ağustos 27, 2019
Güncel Sağlık Haberleri