Mikrobiyoloji, mikroorganizma adı verilen ve mikroskoplar yardımı ile görülebilen  bakteriler, virüsler ve mantarlar gibi canlı organizmaları inceleyen bilimdir. Bu organizmaların bazıları insanlarda çeşitli yollarla bulaşarak enfeksiyona neden olmaktadır.

Mikrobiyoloji laboratuvarında insanlardan çeşitli materyeller (sürüntü, idrar ve gaita) alınarak enfeksiyonun nedeni değişik yöntemlerle araştırılmakta ve enfeksiyonu yok edecek ilacın en uygunu seçilmektedir.

Mikrobiyoloji Laboratuvarında Yapılan Testler:

Seroloji Testleri; (enfeksiyon hastalıklarının teşhisinde kullanılan testler), hepatit (A,B,C), HIV      

Rutin Gebelik Tarama Testleri: toxoplazma IgM, toxoplazma IgG, rubella (kızamıkçık) IgM, rubella (kızamıkçık) IgG, cytomegalovirus (CMV) IgM, cytomegalovirus (CMV) IgG  

Tümör Markerları: (kanser hücresi belirleyici testler) CEA, Ca19-9, Ca12-5, AFP, PSA, fPSA

İlaç Düzeyleri Testleri: (kullanılan ilaçların dozaj takibi için) valproik asit, karbamazepine vb.

* Hastanemiz bünyesinde  Kan Bankası (Transfüzyon Merkezi ) de bulunmaktadır. Merkezde kan grubu (forward), kan grubu (reverse), cross match (uygunluk), antikor tarama  tetkikleri yapılmaktadır.

* Hastanemiz bünyesinde çalışılmayan tüm tetkikler uluslararsı akreditasyonu olan ilgili laboratuvarlarda çalışılır. İlgili laboratuvarlardaki çalışmalar biyokimyasal tetkikleri, mikrobiyolojik tetkikleri, genetik tetkikleri ve patolojik tetkikleri kapsar.

Mikrobiyoloji Hekimlerimiz